Vedecké zážitkové centrá – BRNO – BRATISLAVA – MOSONMAGYARÓVÁR

Máme za sebou návštevy troch zážitkových vedeckých centier, ktoré sú v dosahu Bratislavy. České VIDA centrum, FUTURA v Maďarsku a AURELIUM v Bratislave. Vieme, do ktorého z nich sa ešte vrátime, aj do ktorého už nie.

Asi najviac prekvapivé bolo centrum FUTURA v Mosonmagyaovári, neďaleko hraníc so Slovenskom. Nemali sme veľké očakávania, ale páčilo sa nám. Samotné mesto bolo plné veľkolepej architektúry, krásnych budov, ulíc. FUTURA má viac poschodí, exponáty sú triedené podľa zamerania – voda, vzduch, oheň, zem. Hneď na začiatku je voda. Keby bola iba tá, deti by bolo spokojné. Každého zaujalo niečo iné, nemá zmysel sa rozpisovať, treba to zažiť. Väčšina vecí je preložených aj do slovenčiny (okrem audio oznamov v rozhlase). Pri vstupe nájdete aj malý bufet. Všade sa dá platiť kartou. Na jednom z horných poschodí je fajn herná zóna s kockami, trojkolkami, proste miesto, kde sa dá oddýchnuť a slobodne hrať. Exponáty aj samotný priestor nie sú vyslovené nové, je vidieť, že FUTURA už niečo zažila. Ale cítili sme sa dobre. Čo neodporúčame, je planetárium. Aj keď priestor, veľký stan ako bublina, a premietanie na steny bubliny bolo efektné. Premietané materiály však boli divné. Slnečná sústava sa nám zdá fascinujúca sama osebe, netreba medzi planéty stavať húsenkovú dráhu. Výklad bol v maďarčine, čo tiež nepomohlo dobrému dojmu. Celkovo však budeme mať FUTURA v pamäti a radi sa tam vrátime.

Sklamaním bolo AURELIUM v Bratislave. Dlho sme sa nevedeli odhodlať, čítali sme rozpačité recenzie. A už vieme prečo. V porovnaní s FUTURA alebo VIDA je to naše centrum najslabšie. A to nie len čo sa exponátov týka. Bolo tam dosť zaujímavých vecí (hoci pár nefungovalo vôbec, niektoré nedokonalo). Čierna diera bola fajn, labyrint bol pohodlný do ruky a zároveň tak akurát náročný… Mali sme sa s čím hrať. Len hrať sa tam akosi nedalo. Už pri vstupe sme sa dozvedeli, že vstup je od 12 rokov. Pustili nás, pod podmienkou že sa od nás dieťa nevzdiali. Celý čas sme cítili ten kontrolujúci pohľad. Do jednej zóny nás nakoniec nepustili, a to pomerne arogantným spôsobom. Proste dieťa nemá vek na tieto záujmy. Pripomenulo mi to celkové nastavenie vzdelávania a vedy na Slovensku. Každý sa musí venovať tomu, čo mu je predpísané. V správnom veku a správnym spôsobom. Len prosím nebuďme tvoriví! Boli sme tam trpení. A to napriek tomu, že sa vieme v takomto múzeu slušne správať. Inak vstup je zadarmo, ale nemyslím, že to ešte využijeme. Pozor, nie je tam žiadny bufet ani iné občerstvenie. Cez obed si berú celkom veľkorysú pauzu, čiže treba pozrieť otváracie hodiny, ak sa tam budete chystať.

Nakoniec najlepšie VIDA v Brne. Celé dobre. Uvoľnená atmosféra, otvorené pre tvorivosť, hru, dokonca pohyb a aktivitu. Žiadna nuda. Vedľa úžasných exponátoch s cunami či tornádami obrovská šmykľavka z jedného poschodia na druhé. Preliezačky, hry, veda a poznávanie dokopy, namiešané najlepším možným spôsobom. Jediný problém, ktorý sme mali bol rozsah, množstvo – nedá sa to stihnúť, obsiahnuť za jeden deň. Verím, že do Brna vrátime už čoskoro. Vo VIDA sa dá stráviť celý deň. Je tam dosť miesta na oddych, pohodlie. Načerpanie síl na nové poznávanie. Okrem bufetu pri vstupe, sa v budove nachádza aj jedáleň s obedovým menu. Počítajú s tým, že mozog spaľuje najviac, z celého tela.

Z centra AURELIUM nám zostalo smutno. Malo to potenciál, ale realizácia sa nedarí. Najmä vďaka ľuďom, čo to prevádzkujú. (Napadlo mi, ako je to vlastne financovane?). Škoda. Verím, že máme na viac. Ak sa vám nechce cestovať ďaleko, FUTURA v Maďarsku je pekný výlet, určite sa nebudete nudiť (pozor na otváracie hodiny, pondelok – streda majú zavreté). Tých pár kilometrov naviac do Brna sa však určite oplatí. VIDA je VIDA.