September v Epicentre

Prvý mesiac je za nami. Zistili sme, že pôvodný plán robiť spoločné aktivity dva až tri dni po sebe treba zmeniť. Keď sú chlapci spolu, idú tak naplno, že ďalší deň potrebujú kľud. Zatiaľ sme sa stabilizovali na dvoch spoločných dňoch z týždňa. Uvidíme ako sa budeme vyvíjať ďalej.

Chlapci sa hrali väčšinu spoločného času. Hrali sa na osýpky a makrofágy, na lienku a žabku, alebo na strašidelné autá. Vždy si vedia nájsť tému, v ktorej sa hrajú a nič iné nepotrebujú. Ale robili sme aj niekoľko plánovaných aktivít, napr. rast kryštálov, alebo sopku z novinového papiera, vyrobili sme vonné sviečky a boli sme v ZOO, hrali sme sa na Rimanov a Galov, vyrobili sme si štíty a meče. Robili sme doplňovačky písmen do slov na tabuli.

Kaźdý sám doma šiel do hĺbky inej témy.

Adamko sa venoval horninám, minerálom. Vyrobil si knihu s vymyslenými horninami, dokonca mali aj svoje chemické vzorce. Zamiloval sa do prvkov periodickej tabuľky. Vytváral číslové omaľovánky, ktoré sa vyfarbovalo farbou prvku (vodiková, kyslíková a pod.). Vytváral molekuly soli z magnetickej stavebnice Geomag. Vytvoril celú teóriu (dalo by sa povedať kozmologickú) na tému „ničota“.

Otakar vytvoril niekoľko rôznych modelov slnečnej sústavy, napr z pokrčených igelitiek. Obľúbil si najmä trpasličie planéty (toto video nám hralo často). Venovali sme sa aj histórii, Vikingom a ich výpravám. Vyrobili sme si vikingskú bojovú loď. Aj Otisa si získala periodická tabuľka prvkov. Večer pri nej zaspával, ako pri uspávanke. Pri uráne už spal ako bábätko. Pokračoval aj vo svojom živle – poznávaní zdrojov energie a elektrární, kreslili sme schémy ich fungovania, postavili sme ich z lega, smútili sme za 4 zbúranými chladiacimi vežami Jaslovských Bohuníc.

No a to najlepšie – Otis mal narodeninovú oslavu. 5 rokov a 5 chladiacich veží jadrovej elektrárne ako tortu. Bol šťastný ako blcha. Hlavne keď prišli všetci jeho obľúbení hostia.