Október v EPICENTRE

Október bol väčšinou o chorobách. Chlapci Však napriek tomu stále niečo robili. Boli sme len menej spolu. Plánovanie je super, mať niečo pripravené, mať rámec sa môže zísť. Najmä pre ten pocit, že nič nezanedbávame. Ale reálne – je to často skôr brzda. Namiesto plánov sa učíme prispôsobiť podmienkam a ísť za tým čo sa dá (a čo sa chce).

Boli sme spolu na mineralogických dňoch v Ružinove. Popozerať, pochytať a dokúpiť kamene do zbierok.  Prebili sme sa pomedzi stánky a odniesli sme si krásne kúsky. Doma sme riešili porovnanie s encyklopédiami, aj ich chemické zloženie podľa prvkov v tabuľke. Zas a znova sme si prešli zbierky, pospomínali sme si, čo sa ako volá. Jeden spoločný deň sme vyrábali mydielka – voňavé a farebné. Podľa sady, ktorú sme kúpili na Alze. Jej súčasťou bola hmota na mydlo, parfémy aj farbivá. Miešanie farieb a vôní bola fakt zábava. A z výsledku mali chlapci radosť. Ďalej sme dali rásť kryštály, ktoré sme vyrobili minulý mesiac. To bola skôr práca pre nás s Edit, veľa jemnej práce a pochopenia návodu (pre mňa nepochopiteľného). Podarili a chlapci sa tešili. Intenzívne sme sa pripravovali na Haloween, pozerali strašidelné autá na Youtube a hrali sa na ne. Všetci traja, aj s malým Maťom. Celkovo sa zaujímali o zlo a dobro, trénovali odvahu, bojovnosť.

Otis sa začal zaujímať viac o geografiu, o Slovensko a našich susedov, krajiny a kontinenty. Našiel si mapu strednej Európy a prekreslil ju. Aj sa pohneval, aj sa nasmial, nakoniec bol s výsledkom spokojný. S tatom sa zaoberali cestami objaviteľov, trasami lodí, zmyslom objavovania. Vrátili sa do hry aj Vikingovia ako prví objavitelia Ameriky. Jedno ráno sme sa zobudili a zistili sme, že je nevyhnutné zostrojiť slnečnú sústavu. Spolu sme nakúpili polystyrénové gule rôznych veľkostí, prstence, dokonca aj malinké asteroidy. Doma sme si rozdelili, ktorá je ktorá planéta, podľa veľkosti a začali sme maľovať. Odvtedy sú na programe každý deň. Skladá, prekladá, mení, simuluje zrážky… Je na ne strašne hrdý. A kedže záujem je veľký a dochádzajú nám zdroje s obsahom, dokúpili sme novú encyklopédiu Vesmír v kocke od DK (u nás to vydal IKAR). Je omnoho podrobnejšia ako ostatné, čo máme. Na Janotovej sme založili kompostér. Spoločne s Otisom sme ho vybrali, kúpili, poskladali a začali používať. Človek je zodpovedný aj za svoje okolie, a tak sme hrabali lístie a nosili do kompostéra. Pozbierali sme 123 gaštanov. Farebné jesenné lístie je super, ale tie klasické tvorivé veci chlapcov nechytili. Skúsili sme preto skvelý tip na aktivitu – listovú lávovo-červenú sopku. A to bola zábava.

Adamko rád vymýšľa hry, pravidlá, systémy, podmienky. Tomu (okrem iného) sa venoval aj tento mesiac. Podarilo sa mu do jednej z hier integrovať písanie. Bola to hra o písanom písme. Každý level mal špecifické pravidlá a postupnosti, v konečnom dôsledku však každý znamenal písanie jedného písmena. A tak prešiel za deň celú abecedu. Má za sebou aj prvý vynález – špeciálne hodiny. Ukazujú nie len aktuálny čas, ale aj storočia. Je k nim priložený návod na ovládanie, s vysvetlivkami. Určite však odporúčame živý výklad 🙂 Bola to skvelá príležitosť trochu sa venovať téme vynálezov, spoznať známych vynálezcov.