November v EPICENTRE

Užili sme si vytúžený Halloween, sviatok strašidiel a strachu. Ukázalo sa, že je to veľmi užitočný sviatok, lebo prekonávanie strachu, jeho zvládanie je pre nás veľká téma. Chlapci sa chceli báť a bavilo ich to (aj keď v noci sa objavili aj nočné mory). Napiekli sme prvé vlastné rožky. Máme radosť z toho, že ich pečenie a varenie baví. Na konferencii o vzdelávaní NIMBUS sme sa nechali inšpirovať pár nápadmi. Jedným z nich je naše mesto. Nazbierali sme škatule rôznych veľkostí a tvarov a začali sme našimi vlastnými obytnými domami. Postupne sa rozrastáme, čo nám napadne to doplníme. Najviac to baví naše malé susedky. Lepia farebné papiere a trblietky a robia jedno múzeum za druhým. Audiorozprávka Popolvár z kolekcie LIDL chlapcov nakopla k hrám o drakoch a princeznách. Bojovník musí prejsť všelijakými nástrahami a levelmi, než konečne zkolí draka a vyslobodí princeznú. Vyrábali sme sopky, z reakcie zásady a kyseliny. Jedna bola lávová červená, druhá zelená kyselinová.

Otis sa aktívne zaujímal o krajské voľby. Volil by iného kandidáta ako my, vraj sa mu zdal lepší. Každopádne nevyhral ani jeho kandidát, ani náš, z čoho bol sklamaný. Náladu nám ale napravil BB kraj, ktorý Otis sledoval s napätím – skutočný boj dobra a zla. Vyhralo dobro. A odvtedy sa ani jeden nákup potravín nezaobíde bez Lunterovej pomazánky (alfabio). Bavilo ho spájanie nových predsedov krajov s ich krajmi, na rozdiel od väčšiny populácie, Otis fakt vie, kde kto vyhral 😀 V poznávaní Slovenska pomáha aj hra z časopisu Adamko, kde sú mestá a ich erby. Super hra, jednoduchá, ale zábavná. A ani nevieme ako, sa pri nej veľa učíme. Snažili sme sa priblížiť Otisovi aj sviatok 17.novembra, fotkami z revolúcie, návštevou miest, kde bývala hranica. To ho chytilo menej, ale už je aspoň na čo nadviazať budúci rok. Boli sme na poslednej tohtoročnej opekačke, bolo krásne. No a navštívli sme AURELIUM (o tom v samostatnej recenzii zážitkových vedeckých centier).

Adamko mal narodeniny 6 rokov. na jeho narodeniny sme šli všetci spolu do vedeckého zážitkového centra FUTURA. Adamko si obľúbil ilustrovanú ústavu Slovenskej Republiky od Adama Berku a ilustrátora Andreja Kolenčíka. Vytvárali sme si hlavy z ústavy a hlavy zloduchov, ktorých bolo treba chytiť a zavrieť. Porušovali pravidlá ústavy, ľudské práva a slobody. Venoval sa programovaniu s Alexom v Scratchi, čo je náš nový programátorský objav. Minecraft je stálica, hrá sa ho pravidelne a spolu s Otisom sa hrali aj s minecraftovým legom. Navštívili sme Danubianu, pozreli sme si s deťmi výstavu.