Naše tipy na spoločenské hry

Chlapci si nachádzali k hrám každý svoju cestu. Adamko hrával hry odmalinka, vymýšľal si vlastné pravidlá, tešil sa. Otisa hry dlho hnevali, nechcel hrať, lebo nechcel prehrať a neskutočne ho štvali pravidlá. Dnes sa hrávajú obaja.

Dôležitá poznámka – po dohraní hry sa obaja chlapci radi hrajú ďalej, ale so svojimi pravidlami. Vymyslia často ako pokračovať ďalej inak, alebo hru obohatia o nové prvky. Adamko napr. pexeso hrá na úrovne, prvý je jednoduchý, druhý s gravitáciou, tretí s gravitáciou a shuffle (karty sa priebezne prehadzujú).

Jedna z prvých hier, ktorá chlapcov úplne zhltla bol Antivirus. Je to hra pre jedného hráča, ale dá sa na nej spolupracovať. Okrem toho, že je krásna a príjemná na dotyk, je fakt pútavá. Cieľom hry je dostať von vírus z tela. V praxi to znamená pohybovať jednotlivými dielikmi tak, aby sa pre vírus – červený dielik, otvorila cesta von. Hra je úplne intuitívna, netreba nič vysvetľovať. Je to logická hra, ktorá pracuje so strategickým myslením. Zohľadňuje však rôzne úrovne schopností (od jednoduchých až po tie najnáročnejšie). Dá sa ľahko zobrať so sebou, pomôže zahnať nudu pri čakaní.

Od susediek dostal Otis na narodeniny hru Jurasik. Najprv ho bavila ako puzzle, proste skladal dinosaury a ich kostry. Po nejakom čase, sme sa odhodlali prečítať a pochopiť pravidlá. Hra obsahuje obrázkové karty dinosaurov a tzv. akčné karty, na ktorých sú rôzne pokyny. Napr. ukradni kartu inému hráčovi, alebo zober si dve karty naviac a pod. Všetky karty sa rozložia na plochu, čím vznikne akési archeologické nálezisko. A postupne sa „vykopávajú“ časti dinosaurov. Kto vykope viac kompletných kostier, vyhrá. Je to celkom dynamická hra. Jediné pravidlo, ktoré sme upravili bolo využívanie akčných kariet s pokynom „daj jednu kartu do smetného koša“. Tie sme proste z hry vyhodili, lebo akonáhle dá hráč kartu do koša, jedného z dinosaurov už zaručene nepostaví. A to je proste škoda. Baví nás mať ich na konci hry kompletných. S touto malou úpravou sa nám Jurasik hrá veľmi dobre.

Pri prehliadaní kníh, hier, filmov o drakoch (draky sú jeden z veľmi obľúbených fenoménov), sme s Otisom narazili na hru Dračí poklad. Vďaka nej sme objavili aj ihrysko, obchod s hrami na Trenčianskej ulici v Bratislave. Najradšej by sme kúpili celý obchod… Dračí poklad hráme odvtedy denne. Jednoduché pravidlá a vždy napínavý priebeh hry. Hráči spoločne tvoria cestu k truhlici s pokladom. Poklad je v jaskyni, ktorá patrí drakovi. Ten sa pomaličky vracia domov. Cestou pozbierame kľúče od truhlice s pokladom, a pochúťku pre draka. Zdrží ho o malý kus, odláka jeho pozornosť. Vždy je to tesný súboj. A skladanie cesty pripomína labyrint, čo proste milujeme. Je to rýchla a napínavá hra, neomrzí.

Pri jednom z nájazdov do Vnímavých hračiek, sme objavili hru UFO farmár. Je to zase trochu iná hra. Je skôr o postrehu, pamäti. Každý hráč má svoju základňu a taniere UFO, ktorými kradne zvieratá zo zemegule. Hráči – ufónci si totiž na svojich základniach chcú vybudovať farmy. Kto má na konci hry viac zvierat, vyhráva. V každom kole hráči ufami pozakrývajú zvieratá, potom ich z plochy berú a dúfajú, že zobrali tú správnu kombináciu zvierat (tri rovnaké znamená, že dve si nechávaš a jedno vraciaš do hry, dve rovnaké znamená, že si nič nenechávaš, tri rôzne znamená, že jedno si nechávaš). A aby to bolo na ploche ešte trochu neprehľadnejšie, medzi zvieratami sú aj vlky, ktoré ale ufóni nechcú. Hra umožňuje kalkulovať s tým, čo chce zbierať protihráč. Teda, je možnosť napr. prekaziť plány protihráča. U nás to ale neuspelo. Otis neznáša zlomyseľnosť a zlé úmysly. A tak to hráme bez toho. A dá sa to.

Adamko má hneď niekoľko favoritov, má rád klasiku mikádo (trochu špeciálne, paličky majú rôzne zakončenia, podľa toho majú priradenú hodnotu, pointa je získať tie s najvyššou hodnotou) aj dámu alebo UNO. Od mala sa hrávame Z pohádky do pohádky, má v sebe veľa možností, funguje na princípe „čo sa stane, keď sa stane“ a to Adamka baví. ABAKU je hra ako scrabble ale o číslach. Hrávame ju ale zjednodušene, nie úplne podľa pravidiel. Labyrinth je rýchla hra, o postrehu, kto nájde cestu, vyhráva. Ale povieme pravdu, s touto sadou sa často chlapci hrajú úplne ale úplne iné hry a pravidla 😀

UPDATE: Keďže život je zmena, pol roka po tomto článku Adamko hry hrať prestal, pretože chce byť prvý. Za každých okolností. Skúša, prekonáva sa, ale nakoniec proste skončí s tým, že buď vyhrá, alebo nehrá. Je možné, že tým, že sme tento update doplnili, spustíme ďalšiu zmenu. Bola by to pre neho úľava!